Jak każe tradycja sięgająca 380 lat, ostatnią niedzielę września (25.09.2016) mieszkańcy Czeladzi i okolic spędzili na kolejnym już Jarmarku Czeladzkim.

Tekst: Kamila Ogrodowiak, Zdjęcia: Basia Sielańczyk


Starodawne atrakcje takie jak: średniowieczne stragany, potyczki rycerskie, stroje historyczne czy ognisko, splatały się w całość z nowoczesnym lunaparkiem Moravia, muzyką na żywo wykonywaną przez zespół Sweet Garden i grami integracyjnymi dla dzieci. Wydarzenie cieszyło się wysoką frekwencją, szczególnie wśród rodzin z okolicznych osiedli i parafian kościoła pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Czeladzi. Mieszkańcy miasta chętnie częstowali się, przygotowaną przez Dom Dziecka w Sarnowie, pyszną grochówką oraz brali udział we wspólnym pieczeniu kiełbasek przy ognisku.  Organizatorzy zadbali o moc atrakcji dla dzieci, które szczególnie upodobały sobie zabawy rycerskie przygotowane przez Bractwo Rycerskie Zamku Będzin: strzelanie z łuku, przeciąganie liny czy krótkie potyczki  na miecze.

Było sporo atrakcji

Nie zabrakło także propozycji dla starszych uczestników jarmarku, którzy mogli zasmakować w słodkościach przygotowanych przez Zespół Szkół Specjalnych w Czeladzi czy zakupić rękodzieła. Najmłodsze dzieci mogły skorzystać z darmowego malowania twarzy, układania klocków i zabaw na dmuchańcach. Nikt nie opuścił jarmarku z pustymi rękoma, obdarowywane były zarówno dzieci  (otrzymały zabawki) jaki i dorośli. Paniom wręczano kwiaty.  Wydarzenie zostało uwiecznione na wspólnym zdjęciu wykonanym z drona.  Panowała atmosfera życzliwości i wspólnoty.

380 lat Jarmarku Czeladzkiego. Fot. Basia Sielańczyk

Patronat honorowy nad 380 Jarmarkiem Czeladzkim objęli: Starosta Powiatu Będzińskiego Arkadiusz Watoła oraz Burmistrz Miasta Czeladź Zbigniew Szaleniec. Organizatorami Jarmarku Czeladzkiego byli – jak co roku ks. prob. Janusz Grela i Agnieszka i Dariusz Zasadzień.

Zobacz pełną fotorelację KLIKNIJ TUTAJ