Niedawno mieliśmy okazję być gośćmi Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. Na zaproszenie Koordynator Uniwerstytetu Trzeciego Wieku, pani Marleny Cichy, I Like Zagłębie poprowadziło wykład, w którym studenci wzięli czynny udział.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Litwinowicz


Tematem naszych rozważań było – rzecz jasna – Zagłębie. Spośród wielu ciekawych (historycznie, przyrodniczo, kulturowo) miejsc, zdecydowaliśmy się pokazać te, które znajdują się najbliżej nas. Studenci mogli obejrzeć zdjęcia ze spacerów, w których I Like Zagłębie brało udział i wysłuchać krótkich historii związanych z miejscami, które przedstawiają. Była więc mowa o Ostrowach Górniczych i Lesie Zagórskim, o pamiętniku Rutki Laskier, o Sosnowcu z książek Zbigniewa Białasa, o sosnowieckich górach, o Pałacu Schöna, o Bulwarze Czarnej Przemszy.

Zainteresowanie słuchaczy przekroczyło nasze możliwości czasowe – studenci z chęcią wysłuchaliby relacji ze spaceru po Ogrodzieńcu, ziemi psarskiej, górze Parcinie, grodzieckiej cementowni… Zagłębie z całą pewnością możemy traktować jako atrakcyjne turystycznie. Ponadto często jest ono nam bliskie nie tylko z racji tego, że mieszkamy w jego obrębie. Jedne tereny kojarzą nam się z dzieciństwem, okresem młodzieńczym, inne z dorosłością – dochodzi do tego więc wartość nostalgiczna.

Niektórzy studenci regularnie uczestniczą w zorganizowanych wycieczkach, które odbywają się w okolicy. Polecamy także indywidualne, przyjacielskie, rodzinne wyprawy, krótsze lub dłuższe, piesze, rowerowe, samochodowe, komunikacją miejską, z aparatem, z notatnikiem lub bez, ale przede wszystkim z otwartym umysłem – wtedy nawet deszczową porą Zagłębie nabiera kolorów, tak jak podczas naszej sierpniowej wędrówki trasą kolejki wąskotorowej z Juliusza na Kazimierz.

Wykład „Zagłębie da się lubić” – Wyższa Szkoła Humanitas, 29.03.2017
Tomasz Grząślewicz – prowadzący,
Paweł Miąsek – obsługa techniczna,
Katarzyna Litwinowicz – fotograf,
Barbara Sielańczyk – fotoedycja.