10 sierpnia 2016 w Sosnowcu odbyła się podróż „Szlakiem kopalnianej wąskotorówki”. Szliśmy trasą jedynej zachowanej górniczej kolejki w Polsce.

Tłumacz: Tomasz Grząślewicz, Zdjęcia: Basia Sielańczyk


Padało cały dzień i nie było żadnych widoków na poprawę pogody. Uzbrojeni w parasol nie bardzo wiedzieliśmy, czy ruszamy walczyć o zachowanie kolejki wąskotorowej w Sosnowcu, czy tylko odbyć sentymentalną podróż jej torem. Tak, bliskie nam jest dziedzictwo regionu, w którym żyjemy, lecz staramy się patrzeć chłodnym okiem i promować to, co ma sens. Jakie zatem są argumenty za tym, żeby Sosnowiec miał turystyczną kolejkę wąskotorową?

Unikat

I oto one: jedna z trzech lokomotyw spalinowych WLs-180And here they are: one of three diesel locomotives WLs-180.

Jedna z trzech lokomotyw spalinowych WLs-180

Wątpliwości nie ma nasz przewodnik. Kolejka kopalni Kazimierz-Juliusz jest ostatnią wąskotorówką w Zagłębiu, a przy tym jedyną zachowaną górniczą kolejką w Polsce – mówi Artur Ptasiński. – Jako obiekt unikatowy powinna stać się żywym zabytkiem techniki przypominającym o przemysłowych korzeniach naszego regionu. Jedyna zachowana górnicza kolejka w Polsce? Brzmi mocno i przekonująco. Nie ma miasta, które nie chciałoby mieć czegoś wyjątkowego. No dobrze, a co jeszcze kolejka może zaoferować potencjalnemu turyście oprócz samej przyjemności przejazdu?

Atrakcje na trasie

Na terenie kopalni KWK „Kazimierz-Juliusz”Inside the area of "KWK Kazimierz-Juliusz" coal mine

Na terenie kopalni KWK „Kazimierz-Juliusz”

Krajobraz po dawnej kopalni piasku, jezioro Balaton, stawy i zwałowiska pokopalniane, malownicza rzeka Bobrek, wreszcie „KWK Kazimierz-Juliusz”, czyli ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Zagłębiu i to, co z niej zostanie. Gdyby udało się zachować kolejkę, można by przedłużyć jej trasę do Maczek. Tam turyści mogliby za kilka lat obejrzeć odrestaurowany zabytkowy dworzec z 1848 r., a przy dłuższym pobycie również skorzystać z  walorów turystycznych tej peryferyjnej, pełnej zieleni dzielnicy Sosnowca.

A zatem?

Zdecydowanie wspieramy tę inicjatywę, choć jednocześnie wiemy, że daleka jest droga do jej powodzenia. Jeżeli i wy jesteście zainteresowani dalszymi losami wąskotorówki, polecamy śledzenie profilów Sosnowiec – Centrum Informacji Miejskiej oraz Zagłębiowska Kolej Wąskotorowa.

Organizatorzy

Wycieczka „Szlakiem kopalnianej wąskotorówki” – Sosnowiec, 10.08.2016 r.
Organizatorzy: Sosnowiec – Centrum Informacji Miejskiej oraz PTTK Odział Sosnowiec
Prowadzenie: Artur Ptasiński

Fotorelacja