Stali bywalcy sosnowieckiego Parku Sieleckiego wiedzą, że jego południowa strona od rana do wieczora jest pełna dźwięków pochodzących z położonego nieopodal Zespołu Szkół Muzycznych.

Tekst: Tomasz Grząślewicz , Zdjęcia: Radek Struzik, Paweł Matyjszczyk, Rafał Opalski


W tym roku w trzecim tygodniu lipca dominującymi instrumentami są głosy uczestników Mistrzowskich Kursów Wokalnych im. Jana Kiepury. W piątek 15 lipca I Like Zagłębie wybrało się na koncert inauguracyjny mistrzów – pedagogów, którzy przez cały tydzień szkolili uczestników Kursów.

A było kogo szkolić. Pierwsza edycja Mistrzowskich Kursów Wokalnych im. Jana Kiepury w Sosnowcu dzięki swojej szerokiej formule, zaangażowaniu najwybitniejszych pedagogów, pianistów i wykładowców przyciągnęła do Sosnowca najwybitniejszych młodych wokalistów z Polski, Czech i Niemiec – mówi Marcin Mogiła, wiceprezes Stowarzyszenia im. J. Kiepury.

Koncert inauguracyjny

Mimo wakacji, koncert inauguracyjny przyciągnął w piątkowy wieczór liczną publiczność. Składał się z dwóch części. W obydwu usłyszeliśmy troje solistów – śpiewali: Ewa Biegas (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran) i Thomas Heyer (tenor). Atmosfera na koncercie była wspaniała, za co dziękuję również zagłębiowskiej publiczności – komentuje Marcin Mogiła.

W pierwszej części koncertu Ewa Biegas, której akompaniował Grzegorz Biegas (fortepian), zaśpiewała cztery z cyklu „Dwunastu pieśni do słów Catulle Mendesa” op. 22 Ignacego Jana Paderewskiego, napisane do tekstów dziewiętnastowiecznego poety i zbliżone stylistyką do twórczości kompozytorów francuskich. W drugiej części koncertu w wykonaniu Ewy Biegas usłyszeliśmy m.in. arię „I’m Full of Happiness” z popularnej komicznej opery kameralnej „Albert Herring” Benjamina Brittena.

Kolejnymi wykonawcami, którzy pojawili się na scenie, byli Agnieszka Rehlis (mezzosopran) i Marcin Mogiła (fortepian). W pierwszej części koncertu wykonali pieśni Fryderyka Chopina oraz Ryszarda Wagnera. W drugiej części koncertu do Agnieszki Rehlis na scenie dołączył Thomas Heyer i wspólnie wykonali arię z opery „Samson i Dalila” Camille’a Saint-Saensa. W styczniu tego roku Agnieszka Rehlis wystąpiła w swojej wymarzonej roli Amneris w operze „Aida” Giuseppe Verdiego.

Magdalena Schoppa (fortepian) i Thomas Heyer (tenor) w pierwszej części koncertu wykonali „Pieśni” Richarda Straussa z op. 10. Na finał zaś nie mogło zabraknąć hołdu dla patrona Szkoły Muzycznej i Mistrzowskich Kursów Wokalnych w Sosnowcu, Jana Kiepury, światowej sławy tenora, który urodził się w Sosnowcu. Thomas Heyer zaśpiewał „Ob Blond, ob Braun” (niem.) / „Brunetki, blondynki” także w naszym ojczystym języku, z niewielką pomocą polskich przyjaciół i „pomocy naukowej”.

Międzynarodowe Kursy Wokalne

Mistrzowskie Kursy Wokalne im. Jana Kiepury, przeznaczone dla studentów śpiewu klasycznego, odbyły się w Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu. Do udziału w nich zakwalifikowano ponad 50 uczestników, którzy pod okiem najlepszych pedagogów mieli okazję rozwijać umiejętności pomagające im stać się w przyszłości kompetentnymi, zawodowymi śpiewakami. Kształcili swoje umiejętności techniczne i interpretacyjne, nabywali nową wiedzę muzyczną, swobodę sceniczną – wylicza Marcin Mogiła.

A jak swój udział w kursach wspominają uczestnicy? Zaproszeni zostali świetni pedagodzy, którzy poza samymi wskazówkami i radami potrafili budować pewność siebie, co jest bardzo ważne (tu pozdrawiam pana Thomasa Heyera) oraz wykładowcy w szczególności pozdrawiam ks. Sobierajskiego – mówi Sławomir Kowalewski. W całym moim życiu nie usłyszałem tak interesującego i wciągającego wykładu chapeau bas! Zajęcia z panem Znanieckim były wyjątkowym punktem dnia, gdzie mieliśmy okazję dać upust swoim emocjom i dowiedzieć się o sobie przydatnych rzeczy. Wyrazy uznania również dla wszystkich pianistów, którzy przebrnęli przez niewątpliwie ciężkie dla nich kursy, a przy tym tak pięknie grali.

Współorganizatorem Kursów było Stowarzyszenie im. J. Kiepury, którego prezes, Małgorzata Lasota, prowadziła koncert inauguracyjny pedagogów: 22 lipca o godzinie 17 można było na własne uszy przekonać się, jakie są wyniki ich całotygodniowych wysiłków. Wówczas to na scenie zaprezentowali się najlepsi uczestnicy kursów. Jeżeli nie przyszliście do Sali Koncertowej ich posłuchać, następna okazja za rok!

Organizatorzy

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, Stowarzyszenie im. Jana Kiepury, oraz Zespół Szkół Muzycznych w Sosnowcu

Fotorelacja