XIV Festiwal Muzyki Celtyckiej w Będzinie już za nami. Muzycy dali z siebie wszystko, a publiczność bawiła się doskonale

Tekst i korekta: Katarzyna Litwinowicz
Zdjęcia: Basia Sielańczyk


XIV Festiwal Muzyki Celtyckiej „Zamek” odbył się w Będzinie w dniach 19-21.08.2016. Organizatorami imprezy byli: Urząd Miejski w Będzinie, Ośrodek Kultury w Będzinie oraz zespół Beltaine.  Na dziedzińcu ośrodka kultury gościły Galeony Baśni, odbył się też wykład o początkach chrześcijaństwa w Szkocji.

Warsztaty taneczne

Poza słuchaniem muzyki celtyckiej można też było wziąć udział w warsztatach tańców bretońskich, irlandzkich, szkockich, balfolkowych. Tańczono m.in. gawot, plinn, scottish, an dro czy koło cyrkasyjskie. Tańce celtyckie pozwalają poprawić koordynację ruchową, dają radość z obcowania z muzyką i przebywania z drugim człowiekiem. Przytupywania i podskoki w tańcach bretońskich są prawdopodobnie związane z tradycją udeptywania ziemi w miejscu, w którym miał zostać wybudowany dom.

Flet i gitara

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął się na dziedzińcu ośrodka kultury muzyką graną przez Duo Grygiel/Biela. Fani znają ich zapewne z grupy Danar. Ewelina Grygier jest flecistką, a także członkinią zespołu The Tone Nation, łączącym muzykę folkową, akustyczną i jazz. Tomasz Biela jest gitarzystą i pojawiał się na różnych festiwalach celtyckich w Polsce i poza jej granicami: w Austrii,  Niemczech,  Holandii…

Fest Noz

Po występie duetu Grygier/Biela odbyła się zabawa Cyfro Fest Noz, którą prowadził Tomek „Bretomek” Kowalczyk. Mogliśmy tańczyć m.in. do takich zespołów jak Little Big Noz.

015

Oryginalna impreza Cyber Fest Noz jest transmitowana na żywo przez internet. Fest Noz znaczy ‚święto nocy’.  Odbywa się w Bretanii, często w szkołach, centrach kultury czy innych budynkach (ze względu na deszcz). Wszyscy mogą wziąć w niej udział – uczestnicy ubrani w codzienne stroje tańczą do muzyki na żywo.

Grane są zarówno tradycyjne utwory muzyczne, jak i te o mocniejszy brzmieniach: rock, punk czy jazz. W 2012 roku Fest Noz wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Sztuka

W Ośrodku Kultury w Będzinie odbyła się wystawa prac malowanych akwarelami. Ich autorzy inspirowali się krajobrazami Szkocji, Irlandii i Bretanii. Oglądający mogli wybrać trzy najlepsze prace, wypełniając krótką ankietę. Można było także kupić płyty i koszulki festiwalowe. Natomiast w sobotę pod zamkiem odbył się jarmark rękodzieła.

Podzamcze i międzynarodowy repertuar

W weekend koncerty odbyły się na podzamczu. Tegoroczną edycję festiwalu po raz kolejny współorganizował zespół Beltaine, który powstał 14 lat temu w Katowicach. Beltaine inspiruje się muzyką irlandzką i bretońską, zaciera granice między nimi i tworzy własne kompozycje. Zespół koncertował w całej Europie, a nawet w Azji i Ameryce. W 2011 roku otrzymał nagrodę Irish Music Award.

Oprócz polskich zespołów tak jak: Grand Trio, Galway, Rhiannon, Eriu, Sąsiedzi, Beltaine, Trabraruna, The Tone Nation, Balzinga, Częstochowa Pipes & Drums – zagrały też grupy: Dálach z Czech i Beat Bouet Trio z Francji. Wieczory były szczególnie skoczne. Kto umiał – tańczył, kto nie umiał – też tańczył.

Chwile spędzone na tegorocznym festiwalu są niezapomniane. Wspaniała muzyka i tańce, klimat wspólnoty, kontakt z innymi miłośnikami muzyki celtyckiej sprawiły, że ten weekend był wyjątkowy. Zobaczcie, jak przebiegał Festiwal Muzyki Celtyckiej „Zamek” w Będzinie!

Fotorelacja